images (2)Mutluluk içimizden gelir ve mutlu olmak için dünyadaki her şeye sahip olmamıza gerek yoktur.

Şu an neredeyim ve aslında nerede olmak istiyorum?

Eğer mutlu olmayı öğrenmek istiyorsanız kendinize mutlaka bu soruyu sormalısınız. Hayatınızda önemli hedeflerin olması çok önemlidir, çünkü onlar hayatınıza anlam katarlar. Eğer bir hedefiniz olur ve ona ulaşmak için çabalarsanız kendinizi çok daha mutlu ve başarılı hissedersiniz.

Bugün sevdiklerimi nasıl daha da çok sevebilirim?

Kendinize her sabah uyandığınızda bu soruyu sorun. Böylece sevdiklerinize onların kusurlarını görmek yerine, sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi göstermenin yollarına odaklanırsınız. Kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın ve sevdiğiniz insanları oldukları gibi sevmeyi, geçmişteki hatalarını affetmeyi öğrenin.

Kendimi nasıl eğlendirebilirim?

Kendinizi mutlu hissetmeyi öğrenmek için, kendinizi eğlendirmenin farklı yollarını bulmalısınız. Sabaha dertler ve sorumluluklara odaklanarak başlamayın, kendinizi, mutlu hissetmeseniz bile, gülümsemek için zorlayın ve devamının nasıl da kolay geliştiğini görün. Kendinizden ve hayatınızdan keyif alın! Mutlu ve neşeli bir tavıra sahip olarak da problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

Hayatımı değiştirmek için neye ihtiyacım var?

Daha mutlu ve rahat olmak için hayatımı nasıl değiştirmeliyim? Kendimi daha başarılı hissetmek için ne yapabilirim? Hayatımdan elemem gereken (yanlış arkadaşlar, herkesi mutlu etme isteği) neler var? Her sabah uyandığınızda bunları gözden geçirin ve kendinizi daha iyi hissetmek için neyi değiştirmeniz gerekiyorsa onu değiştirin.

Zamanımı nasıl geçiriyorum?

Her gününüz nasıl geçiyor? Hayallerinize ulaşmak için yeterince çalışıyor musunuz? Sevdiklerinize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz? Hayatınızı erteliyor musunuz? Mutluluğunuza odaklanın ve sizi mutlu eden şeyleri ertelemeyin.

Hayatımda neler yolunda gidiyor?

Bu soruyu yanıtlamak, hayatınızdaki pozitifliklere odaklanmanıza yardımcı olur.

En sık neleri düşünüyorum?

Bütün gün en çok ne düşünüyorsunuz? Bu düşünceler pozitif mi yoksa negatifler mi? Her gün neleri düşündüğünüzün farkında olun ve gerekiyorsa bu düşünceleri zihninizden uzaklaştırın.

 

 

indir

İşte mutlu olma adına yapılan bilimsel çalışmalar sonucu çıkan sonuçlar şöyledir:

KENDİN GİBİ BİRİYLE EVLEN

Uzmanlar farklı yönelimleri ve yaklaşım tarzı olan çiftleri evliliklerini daha zor sürdürdüğünü belirtiyorlar. Çiftler birbirlerine çok çeşitli konularda benzer olabilirler ancak uzmanların en önemli buldukları nokta, evlilerin temel değerlerde benzer olması.

VÜCUDUNU 100 YIL BOYUNCA KULLANACAKMIŞ GİBİ YAŞA

Ölüm konusunda endişelenme, kronik hastalıklar için endişelen. Sigara içenler, fazla yemek yiyenler ve hareketsiz yaşam sürenler, hayatınızı erken yaşlarda değiştirmelisiniz. Bunu uzun yaşamak için değil 70′li, 80′li yaşlarınıza geldiğinizde daha kaliteli bir yaşam sürüyor olmak için yapmalısınız.

YAKIN ÇEVRENİZLE İLETİŞİMDE KALIN

Kendinize, yakın çevreniz ve akrabalarınızla iletişiminizi sürdürmenizde yardımcı olacak hedefler koyun. Nerede yaşayacağınızın planını önceden yapın. Anne babanızı da bu planı yaparken göz önünde bulundurun.

DEPRESYONDAN KURTULUN!

İNSANLARIN GÖZLERİNİN İÇİNE BAK

Vicdan azabını hayatından çıkar ve tek bir kelimeyi sürekli kendine tekrar et: ‘Dürüstlük’. Uzmanlar herkesin güvendiği, dürüst ve haysiyetli bir insan olmanın önemine dikkat çekiyor. Yoksa pişman olursunuz.

FIRSATLARA AÇIK OLUN

Her türlü zorluğa hazır olun ve her fırsata ‘evet’ demeyi bilin. Kariyerinizde elde edeceğiniz en büyük ödül daha fazla fırsatla karşılaşmaktır. Kanıtlanmış bir gerçek: İş hayatlarında mutluluğu yakalayanlar, önemli anlarda risk alabilenlerdir.

images (3)DAHA ÇOK SEYAHAT ET

Vaktiniz varsa ve fiziksel olarak bir engeliniz yoksa seyahat etmeyi asla ihmal etmeyin. Seyahat etmek ufkunuzu açar, yeni hedefler koymanıza yardımcı olur. 78 yaşındaki Donna Loflin’le kulak verin:” Eğer mutfağımı yeniletmek ve seyahat yapmak arasında bir seçim yapmam gerekirse kesinlikle seyahati seçerim. Maddeler size bekler ancak gezi planları beklemez.”

HALA HAYATTAYKEN ONA ÇİÇEK GÖNDERİN

81 yaşındaki Hal Phipps, eşini kaybettiğinde 55 yıllık evlilerdi. Phipps şunları anlatıyor: “Eşime, onu ne kadar çok sevdiğimi yeteri kadar söylemediğim için çok pişmanım. Onu kaybedene kadar yaptığım hatanın farkında bile değildim.” En yakınlarımızla olan ilişkilerimizde dahi söylememiz gerekenleri ifade etmeniz gerekiyor, çok geç olmadan.

ÇOCUKLARINIZLA ZAMANI PAYLAŞIN

Spor yapmak, balığa çıkmak, kamp yapmak gibi hobilerinizi çocuklarınızla paylaşın. Bu zamanları birlikte geçirmeye çalışın. Çocuklarınızın geriye baktığında hatırlayacakları en güzel hatıralar bu paylaşım anları olacaktır.

YETİŞKİN ‘ÇOCUKLARINIZLA’ ANLAŞMAYA VARIN

Uzmanlara göre ebeveynlerinizle herhangi bir sorundan dolayı aranız açıldığında genellikle en büyük bedeli ödeyen onlar oluyor. Sonucunda da genellikle araya mesafeler giriyor. Bu tarz problemler genellikle yaşandığı anda çok mühim görünen ama aslında gayet önemsiz olan konulardan kaynaklanır. Ve asla araya giren mesafelerin verdiği üzüntüden daha önemli konular değillerdir.

SAHİP OLDUĞUNUZ ZAMANIN TADINI ÇIKARIN

70′lerine gelmiş insanlar için zaman gerçekten bulunmaz bir nimet ve onlar bunun kıymetini çok iyi biliyorlar. Gençler için de aynı şey geçerli olmalı yoksa hayatınız olmasını istediklerinizi bekleyerek geçip gidebilir.