Batumi Uluslararası Turizm Fuarı’nı

Karadeniz Bölgesinde Gürcistan Karadeniz kıyısında Ajara Özerk Cumhuriyetinin başkenti ve önemli turizm kenti nüfusu 180.000’den yazın bu nüfus 400.000 bulmaktadır.

trabzon turizm

trabzon turizm

Bu yıl 6. düzenlenen Batumi Expo 2013 Uluslararası Turizm Fuarına Rize Valisi Nurullah Çakır, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Trabzon Valisi Recep Kızılak Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Engin Arıkan, DOKA’nın sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ve Ajera Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze katılım sağlamıştır. Batum Ajera Özerk Bölgesinde şirin bir tatil beldesidir. Karadeniz Turizm havzasının devamı gibi coğrafi özellikleri, kültürü ve yerleşik halkı Doğu Karadeniz Bölgesini aratmaz.

Sovyetler Birliği zamanında Yalta ve Batum önemli bir bürokratik tatil beldeleri Türkiye’nin Akdeniz sahilleri gibi. Batum’da ki Sovyetler Birliğinden kalma kesme taş binalar ve mimari hemen dikkatimizi çekiyor. Bir kentin turistler için cazibe merkezi olmasında en önemli etken mimarisi, kültürel etkinleri ve aktiviteleridir. Gözlemlediğim kadarıyla Amerikalılar Batum’u Las Vegas gibi bir eğlence merkezine dönüştürmek için yoğun destek sağlıyorlar.

Sovyetlerden kalma üst düzey devlet yöneticilerinin yazlık tarzı binaları el değiştirdi ve bu binaları Amerikalılar satın alıyorlar. Dünya’nın en marka otelleri zincirlerine Batum halkasını ekliyorlar. Kent yeni bir vizyonla yeniden planlanıyor ve kuruluyor. Bir cruise liman inşaatı da başlatmışlar. 2015 yılında Batum’a 100’ün üzerinde cruise gemisi geleceği planlanıyor. Kısaca Batum dünyaya açılıyor ve cazibe merkezi oluyor. Yılda 1,5 milyon turist ağırlıyor.

Trabzon Turistik yerler ve Trabzon gezilecek yerler hakkında en güncel haberler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: