Diyarbakır’a tatil köyü!

trabzon tatili

trabzon tatili

Diyarbakır’a 200 milyon dolarlık tatil köyü.

 

Diyarbakır’ın, kaplıcalarıyla ünlü Çermik İlçesi’nde işadamı Hamza Öner, 200 milyon dolarlık 5 yıldızlı termal tatil köyü yapımı başlattı. 300 bin metrekare alanda, 300 devre mülk konut, AVM, 5 yıldızlı termal kongre oteli, aqua park, kapalı ve açık yüzme havuzları, spa merkezleri, çocuk eğlence merkezi, restoran, kafe ve spor alanları olacakproje kapsamındaki çalışmalar bugün basın mensuplarına tanıtıldı.

1985 yılından beri İstanbul’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren Hamzalar Tekstil İnşaat Turizm Sanayi Ticaret İthalat İhracat Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öner, memleketi olan, kaplıcaları ile ünlü Çermik İlçesi’nde, 5 yıldızlı Termal Tatil Köyü yapımına başladı.

2 bin kişi istihdam edilecek

Projeye başlanması nedeniyle basın mensuplarına tanıtım gezisi düzenlendi. Hamzalar Tekstil firması Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Öner, proje ile birlilkte Doğu ve Güneydoğu AnadoluBölgesi’nin sosyal yapısının değişeceğini belirterek, “300 bin metrekara alanda, 300 devre mülk konutu, AVM, 5 yıldızlı termal kongre oteli, aqua parkı, kapalı ve açık yüzme havuzları, spa-wellness merkezi, sağlık merkezi, modern termal kaplıca tatil köyü, dinsel merkezi, ekolojik pazarı,etnografya müzesi, kanatlı hayvanat bahçesi, çocuk eğlence merkezi, manzara terasları, restaurant, kafe ve spor olanaklarının yer alacağı bir proje hayat gerçiriyoruz. Projeyi 2015yılında tamamlamayı planlıyoruz. 10 etap ile tamamlayacağımız projenin ilk etabı 20 milyon dolara mal olacak. Her proje 20 milyon dolara malolacak. Proje tamamlandığında 200 milyon dolarlık birmaliyet çıkacak. Toplamda ise 2 bin kişi istihdam edeceğiz. Bu 2 bin kişinin ailelerini de hesaba katarsak, Çermik İlçesi’nin tamamı ekonomik olarak rahatlayacak ve bu ilçede işsizlik sıfıra düşecek” dedi

“Çözüm süreci bizi cesaretlendirdi”

2010 yılında yatırım yapmaya karar verdiklerini belirten Öner, “2.5 yıldır bu proje ile uğraşıyoruz. Turzim ile ilgili ne aktivite varsa burada olacak. Ticari olarak Güneydoğu’yu cazibe merkezi olarak görüyorum. Tabi çözüm süreci bizi dahada çok cesaratlendirdi ve harekete geçtik. Arsa bizim. Hiçbir teşvik almıyorum. İlk etabı kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştireceğiz. Güneydoğu’daki teşvik bana cazip gelmiyor. Turizm potansiyeli daha cazip geliyor. Tatil Köyü’nün ismini de Kürtçe ‘Benim yuvam’ anlamına gelen ‘Helinamin’ ismini koyduk. Bu bölgede Kürt nüfusu yaşıyor çünkü. Yapacağımız yatırım da daha çok onlara yönelik olacağı için böyle bir isim koyduk” diye konuştu.

“Yılda 400 bin kişi ağırlayacağız”

Proje tamamlandığında yılda 100 bin aile ağırlamayı planladıklarını belirten Hamza Öner, “Her aileyi de 4 kişi olarak düşündüğümüzde, ortalama ziyaretçi sayımız yıllık, 400 bin civarında olacak. Birinci önceliğimiz Güneydoğu’dan yerli ziyaretçiye yönelik olacak, ancak başta Irakolmak üzere, Ortadoğu ülkelerinden de konuklarımızın olacağını tahmin ediyorum. Çermik suyu zaten bir marka, bunun için ekstra bir tanıtıma ihtiyacımız yok. Sağlık ve turizm sektörü ile tatili birleştirdik. Devre mülk satacağız. 10 gün, 10 gece konaklamalı devre mülk satmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Tatil köyünde cami, kilise, sinagog ve cemevi de olacak!”

Helinamin Tatil Köyü’nde 5 yıldızlı otel ve AVM ile birlikte çamur banyoları, vitamin barlar, cami, kilise, sinagog ve cemevi gibi ibadethanelerin de olacağını kaydeden Öner, şöyle konuştu:
“Helinamin Tatil Köyü’nde termal havuzlar, bay ve bayanlar için ayrı açık ve kapalı yüzme havuzları, Türk Hamamları, özel aile hamamları, masaj ve güzellik salonları, buhar odaları, mazera duşları, kar çeşmeleri, çamur banyoları, fitness center, dinlenme odaları, vitamin barlar, etnografya müzesi, çocuk eğlence alanları, fizik ve rehabilitasyon merkeziyle birlikte cami, kilise, sinagog, cemevi gibi ibadethaneler, amfi tiyatro, hayvanat bahçesi, spor sahaları, yürüyüş parkurları, restoran ve cafe gibi her türlü ihtiyaca cevap verecek yaşam alanlarından oluşuyor.”

Ortadoğunun yeni turizm merkezi

Yapımına başlanan proje kapsamında, örnek daire ve çalışma ofislerinin yapımı devam ediyor. Örnek daire ve termal tatil köyü evlerinin maketleri basın mensuplarına gösterildi. Sinek Çayı kıyısında yapılan Helinamin Tatil Köyü, aynı zamanda tarihi Haburman Köprüsü ve Gelincik Dağı manzarası ile adeta görsel bir şölen oluşturduğunu kaydeden işadamı Öner, tatil köyünün Elazığ,Adıyaman, Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır kentlerinin ortak sınırında yeraldığını, ulaşımkonusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını ifade ederek, “Tarih ve modern yaşamı birleştirdik. İlçemiz doğası, tarihi ve dünyanın en kaliteli kaplıcılarıyla Çermik, sadece bölgenin değil, Ortadoğu’nun yeni turizm merkezi olacak” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: