Doğu Karadenizde Araplar

Başbakan Erdoğan’ın Davos’taki One Minute çıkışıyla Ortadoğu ülkelerinde artan Türkiye sempatisi turizmde Arap fırtınası estiriyor. Sabah gazetesinde yayınlanan habere göre; sadece büyükşehirler ve güney sahilleri değil, Doğu Karadeniz’in eşsiz yaylaları Arap turistlerle kaynıyor. Bir öğün yemeğe bin dolar vermekten çekinmeyen zengin misafirler bölge ekonomisine hareket getirdi.

trabzon tatili

trabzon tatili

Doğu Karadeniz’in muhteşem yaylaları hem yaz sıcaklarının hem de komşularla gelişen ilişkilerin meyvelerini topluyor. Doğal güzellikleri, yayla şenlikleri, doğa sporları ve horonuyla yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de çekim alanı haline gelen Doğu Karadeniz’de şu sıralar Arap turist rüzgarı esiyor. Ortadoğu’nun sıcak ikliminden kaçan Arap turistler hem yaylanın serinliğinden hem de bölge halkının sıcaklığından hoşlanıyor.

ZENGİN ARAP İMAJI

Arap turist rehberleri Körfez ve Suudi Arabistan’dan gelen turistlerin oldukça cömert ve insani olarak oldukça yardımsever olduklarını söylüyor. Gittikleri restoranlarda Arap gruplar memnun oldukları yerlerde 1000 dolara yakın hesap ödemekten çekinmiyor. Üstelik gittikleri camilere bağış yapmayı da ihmal etmiyorlar. ‘One Minute’ ve ‘Mavi Marmara Gemisi’ olaylarının İsrailli turistlerin Türkiye tatilinde etkili olduğunu belirten rehberler, Arap turistlerin gelir kaybını minimuma düşürdüğünün altını çiziyor. Bita Turizm yetkilisi Adnan Gergin, Arap turistlerin Başbakan Tayyip Erdoğan’ı örnek bir lider olarak gördüğünü ve görme imkanı bulup bulamayacaklarını mutlaka sorduğunu söylüyor.

AFİŞLER ARAPÇA’YA DÖNDÜ

Turistler Trabzon’daki 5 yıldızlı otelleri tercih ederken günübirlik ziyaretlerle Ayder, Uzungöl ve Fırtına deresi gezilerine çıkmayı tercih ediyor. Sadece otel değil, rafting yaparak doğa sporlarına katılan Arap turistlerin sayısı az da olsa doğa sporlarıyla ilgileniyorlar. Arapça afişler bile Karadeniz yayla yollarındaki yerini alıyor. Ancak turistler ‘zengin Arap turist’ imajından rahatsız. Kendilerine ayrı tarife uygulandığını düşünüyorlar.

KİRALIK OTOMOBİL YOK

Bölgede hem binek hem de arazi aracı bulmak kolay değil. Tur şirketleri minibüsleri de yoğun bir şekilde kullanıyor ama araç bulmak zor. Önceden rezervasyon yapılmazsa araç bulmak güçleşiyor. Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler araç kiralayarak dolaşmayı tercih ettiği için erken başlayan sezon yayla turizmcilerini olumlu etkilemiş.

5 YILDIZLI OTELLER DOLDU

Yayla turizminin artması Doğu Karadeniz’deki az sayıda otelin çoğu zaman yüzde 80’lerin üzerinde doluluğa ulaşmasına neden oluyor. Arap turistlerin sayısındaki artış doluluğun en önemli sebebi. Trabzon Nova Otel yüzde yüz doluluğa ulaşarak sahillerdeki otellere taş çıkarttı.

Trabzon Turistik yerler ve Trabzon gezilecek yerler hakkında en güncel haberler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: