Günay, 5. yılını dolduruyor; ‘keşke’lerini anlattı

Bakanlık görevinin 5. yılını 29 Ağustos’ta tamamlayacak olan Günay, bu süreçte kendisini “en çok sevindiren” ve “keşke” dediği olayları anlattı.

trabzon tatili

trabzon tatili

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kısıtlı koşullarda iyi işler yaptıklarını, ancak yolun başında oldukları birçok konunun da bulunduğunu belirterek, ”Nemrut’u hala birinci günkü gibi, o soğuk koşullarda korumasız bırakıyorum ve içim titriyor” dedi.

Bakanlık görevinin 5. yılını 29 Ağustos’ta tamamlayacak olan Günay, AA muhabirine, bu süreçte kendisini ”en çok sevindiren” ve ”keşke” dediği olayları anlattı.

Geriye dönüp baktığında güzel işler yaptığını düşündüğünü belirten Günay, bakanlık görevine geldiğinde binde 38 olan bütçelerini geçen yıl binde 50′ye ancak çıkarabildiklerini, yine sınırlı bir bütçelerinin bulunduğunu söyledi.

Bakanlık çalışanlarının Türkiye’de yüksek ücret alanlar sınıfında bulunmadığını ifade eden Günay, ”Halbuki Türkiye’nin hem yurt dışı tanıtımı hem yurt içinde tarihine sahip çıkılması hem de ülkenin olumlu özellikleri, varlıkları, engin, derin kültür ve doğal nitelikleriyle dünyaya ülkemizi tanıtmak gibi bir işlevi sürdürüyorlar” dedi.

“Türkiye son 5 yılda müze, tarih gibi kavramlarla yakından tanıştı”

Bu dar koşullarda iyi işler yaptıklarını vurgulayan Günay, şöyle konuştu:

“Örneğin, cuma günü Aydın’da, geçen hafta Akhisar’da yeni müze açtım. Önceki cuma da Şanlıurfa’da yeni müzenin temelini attım. Hatay’da çok büyük bir müze yapıyoruz. Gaziantep’te dünyanın en büyük mozaik müzesini yaptık. Bu benim büyük sevinçlerimden biridir. İstanbul’da Topkapı Sarayı’ndan başlayıp Gaziantep’e, Diyarbakır’a, Van’a, Trabzon’a kadar vatanın çeşitli köşelerinde tarihi eserleri ayağa kaldırma konusunda seferberliğimiz oldu.”

Türkiye’nin son 5 yılda müze, tarih, tarihi eser gibi kavramlarla biraz yakından tanıştığını vurgulayan Günay, Anadolu’da insanların bu tür zenginliklerin üzerinde bulunduklarının farkına vardığını, toplumsal bilincin uyanmaya başladığını belirtti.

Göreve başladığında ”turizmin içine kültürü kattıklarında, ülke turizminin marka değerinin yükseleceğini” söylediğini hatırlatan Günay, şöyle devam etti:

“Başlangıçta turizmci arkadaşlar algılamakta zorlanıyordu. Çünkü onlar için turizm, şık oteller, animasyonlar ve temiz deniz kıyısıydı. Ama ‘arkasından mutfak, ören yeri, müze, tarih, geleneksel el sanatları, müzik işin içine girdiğinde İspanya, İtalya, Fransa’nın yaptığını biz de yapabiliriz ve böylece yaşam tarzımızla dünyaya kendimizi tanıtabiliriz’ iddiamız vardı. O alanda önemli mesafeler aldık.”

“Herhalde onun açılışını bakan sıfatımla göremeyeceğim”

Birçok yarım işi tamamladıklarını ve yeni çalışmalar yaptıklarını anlatan Günay, şunları söyledi:

“Ama hala yapamadığınız ne var derseniz, çok şey var. Mesela Ankara’da bir hayalim vardı, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük arkeoloji müzelerinden birini yapmak. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bunun ancak protokolünü imzalayabildik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da projemize ilişkili onayı yeni çıkarabildik. Ben şimdi temelin yükselmiş olmasını temenni ederdim. 2013′ün Cumhuriyet Bayramı’na, böyle bir müzeyi Ankara ve dünyaya göstermek konusunda somut gelişme olmasını çok isterdim.

İnşallah 2013′te temelini atarız. Henüz oradayız. Galiba 100. yıla kalacak böyle bir müze ve herhalde onun açılışını bakan sıfatımla görmeyeceğim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak büyük sevinçle gelirim yaşarsam.”

Beş yılda çok güzel işler yaptıklarını, ancak daha yolun başında oldukları birçok konunun da bulunduğunu dile getiren Günay, ”Nemrut’u hala birinci günkü gibi, o soğuk koşullarda korumasız bırakıyorum ve içim titriyor. Birçok eserle, ören yeriyle ilgili böyle sorunlarımız var, ama dönüp başladığımız yerle kıyasladığımızda kuşkusuz daha iyi bir yere geldiğimiz görülüyor” diye konuştu.

“Tartışmalara da çok sebep olmamaya çalıştım ama…”

Olumsuz olayları çok da hatırlatmak istemediğini ifade eden Günay, şöyle dedi:

“Kamuoyu biliyor. Bazı yanlış anlamalardan kaynaklanan birkaç talihsiz olay var. Ben AK Parti iktidarının, Türkiye’nin ortalamasını yakalayan, toplumun derinden gelen bütün değerleriyle barışık, ama toplumu bütünüyle de ileriye götürmeye çalışan bir siyasi çizgiyi temsil ettiğini düşünüyorum. Zaman zaman bazı gereksiz tartışmalar yaşadık. Bunlardan ötürü üzüntü duyuyorum. Tartışmalara da çok sebep olmamaya çalıştım, ama bir yerine katılmış oldum. Onlardan üzüntü duydum.

Ama önemli bir eserin getirilmesi, yeni müzenin açılması ya da 2008′den bu yana dünya ekonomik kriz yaşarken Türkiye’nin turizmde eğrisinin sürekli yukarıya doğru çıkması, bunlar tabii beni çok sevindiriyor.”

Trabzon Turistik yerler ve Trabzon gezilecek yerler hakkında en güncel haberler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: