Hiç Uyumayan Şehir New York

trabzon tatili

trabzon tatili

Hayal şehir New York… Hemen hemen herkesin rüyalarındadır belki de yaşamının bir döneminde New York’ta yaşamak.

Türkiye’nin önde gelen özel seyahat sitesi Jabiroo, New York denildiğinde akla gelenleri sıraladı. Kim bilir, belki bir gün siz de New Yorker olmak ne demek merak edip, keşfe çıkarsınız…

Times Meydanı

Times Meydanı, New York’ta West 42. Cadde’nin Broadway ve Seventh Avenue ile kesiştiği kavşakta yer alıyor. Buraya verilen ismin hikayesi ise şöyle: 1904 yılının yılbaşı gecesi, New York Times’ın bu meydandaki yeni binalarına taşınması havai fişeklerle kutlandı ve o günden sonra her yılbaşı gecesi, bu gelenek devam etti. Hala devam eden bu kutlama, Times Meydanı’na ismini veren bir gelenek.

Central Park

Central Park, 1980 yılında ABD’nin peyzaj ve düzenleme çalışmalarıyla kurulan ilk park. 19. yüzyıl tasarımcıları Frederick Law Olmsted ve Calvert Vaux tarafından öngörülen Central Park için, Avrupa’daki benzerlerinin önüne geçme ve New Yorkluları kapalı alanlardan kurtarıp açık hava aktiviteleri yapabilecekleri bir alana kavuşturma hayali, günden güne gelişerek bu zamana kadar geldi. Dünyaca ünlü, adından her daim söz ettiren park, günümüzde her yıl 25 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Özgürlük Anıtı

Statute of Liberty yani Özgürlük Anıtı, 1886‘dan bu zamana kadar Amerika’nın simgesi haline gelmiş bir anıt ve aynı zamanda bir gözlem kulesi. Bakırdan yapılmış olan Özgürlük Anıtı, 100. yılı nedeniyle Fransa tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne hediye edilmiş. Anıt, New York’taki Özgürlük Adası’nda yer alıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: