İpekyolu Karadeniz’de

trabzon tatili

trabzon tatili

EKONOMİSTLER PLATFORMU BAŞKANI DR. OĞUZ DEMİR: “İPEKYOLU GEÇMİŞTE NASIL TİCARETİN ANA KORİDORU İSE BUGÜN DE TURİZM SEKTÖRÜNÜN KORİDORU OLACAK.” EKONOMİSTLER PLATFORMU BAŞKANI DR. OĞUZ DEMİR: “İPEKYOLU GEÇMİŞTE NASIL TİCARETİN ANA KORİDORU İSE BUGÜN DE TURİZM SEKTÖRÜNÜN KORİDORU OLACAK.”

Ekonomistler Platformu, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve 8 ülkenin yer aldığı Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Hibe Programı kapsamında “İpekyolu Koridoru Projesi” çalışmalarına başladı. Türkiye’de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından da mali olarak desteklenen projenin ana amacı Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ve Yunanistan’dan geçen İpekyolu’nun Karadeniz kolunda turizmin gelişimine ve bu bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak.Ekonomistler Platformu, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve 8 ülkenin yer aldığı Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Hibe Programı kapsamında “İpekyolu Koridoru Projesi” çalışmalarına başladı. Türkiye’de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından da mali olarak desteklenen projenin ana amacı Ermenistan, Gürcistan, Türkiye ve Yunanistan’dan geçen İpekyolu’nun Karadeniz kolunda turizmin gelişimine ve bu bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlamak.

Projede Türkiye’de 20 il ve bu illere bağlı ilçelerde çalışmalar yürütüleceğini belirten Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, öncelikli hedeflerinin bu bölgelerde turizm açısından önemli olan tarihi, kültürel ve doğal alanların tespit edilmesi, bölgenin uluslararası alanda bilinirliğinin arttırılmasına ve turizmin gelişimine yönelik çalışmalara katkı sağlanması olduğunu ifade etti. Projede Türkiye’de 20 il ve bu illere bağlı ilçelerde çalışmalar yürütüleceğini belirten Ekonomistler Platformu Başkanı Dr. Oğuz Demir, öncelikli hedeflerinin bu bölgelerde turizm açısından önemli olan tarihi, kültürel ve doğal alanların tespit edilmesi, bölgenin uluslararası alanda bilinirliğinin arttırılmasına ve turizmin gelişimine yönelik çalışmalara katkı sağlanması olduğunu ifade etti. Dr. Oğuz DemirDr. Oğuz DemirDr. Oğuz Demir, yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Dünya ticaretinin bir dönem ana eksenini oluşturan İpekyolu, ulaştırma ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile ticaret havzası niteliğini yitirdi. Ancak bu projeyle birlikte Ekonomistler Platformu, aynı gelişen teknolojileri etkili bir şekilde kullanarak, tarihin en önemli ticaret köprüsünün bugün bir turizm havzasına dönüştürülmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. , yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Dünya ticaretinin bir dönem ana eksenini oluşturan İpekyolu, ulaştırma ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile ticaret havzası niteliğini yitirdi. Ancak bu projeyle birlikte Ekonomistler Platformu, aynı gelişen teknolojileri etkili bir şekilde kullanarak, tarihin en önemli ticaret köprüsünün bugün bir turizm havzasına dönüştürülmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nde oluşturulacak Ermenistan, Gürcistan ve Yunanistan’dan ortakların da katılımıyla oluşturulacak olan İpekyolu Karadeniz Koridoru konsepti, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi değerlerin daha etkin tanıtımına ve bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli bir katkı sağlayacaktır. Karadeniz Bölgesi’nde oluşturulacak Ermenistan, Gürcistan ve Yunanistan’dan ortakların da katılımıyla oluşturulacak olan İpekyolu Karadeniz Koridoru konsepti, ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi değerlerin daha etkin tanıtımına ve bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine önemli bir katkı sağlayacaktır.

2 yıl sürecek proje kapsamında, uzman ekibimiz bölgeyi karış karış gezecek; yerel yönetimler, STK’lar ve ilgili kurumlarla bir araya gelecek ve Karadeniz Bölgesi’nin turizm açısından hak ettiği değeri görmesine destek vereceklerdir.” Türkiye’de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından da desteklenen projeye 2 yıl için 2 yıl sürecek proje kapsamında, uzman ekibimiz bölgeyi karış karış gezecek; yerel yönetimler, STK’lar ve ilgili kurumlarla bir araya gelecek ve Karadeniz Bölgesi’nin turizm açısından hak ettiği değeri görmesine destek vereceklerdir.” Türkiye’de Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından da desteklenen projeye 2 yıl için 480.000 Avro kaynak ayrıldı. Projede Ekonomistler Platformu’nun yanı sıra Gürcistan, Yunanistan ve Ermenistan’dan da ortak kurumlar yer alıyor. Avro kaynak ayrıldı. Projede Ekonomistler Platformu’nun yanı sıra Gürcistan, Yunanistan ve Ermenistan’dan da ortak kurumlar yer alıyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: