Pahalı uçak bileti devri bitiyor mu?

trabzon tatili

trabzon tatili

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 5-7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurasının tanıtım toplantısına katıldı.

Bakan Yıldırım 5-7 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecek şurada, deniz, hava, kara ve iletişim alanlarında kaydedilen gelişmenin değerlendirileceği ve yeni hedefler belirleneceğini söyledi. Yurt dışındanda çok sayıda katılımcının olacağı belirtilen şuranın ana amacını, Bakan Binali Yıldırım “Bir akıl alış verişi” olarak tanımladı. Bakan Binali Yıldırım şurada görüşülecek başlıklar arasında, denizcilik, hava yolları, demir yolları ve karayolu güvenliği konularınında bulunduğunu belirterek, şimdiye kadar yapılan çalışmalarla önemli noktalara gelindiğini söyledi. Şura’nın çok verimli geçeceğini söyleyen Yıldırım, ” Herkese ulaşım hızlı erişim, ulaşımı herkese yaymak, bir söylemimiz var. Yolda, ulaşımda hız felaket; iletişimde hız bereket” diye konuştu.

3. havalimanı inşaatı

Bakan Binali Yıldırım son dönemlerde temeli atılan projelerle ilgili de bilgi verdi. Yapılacak olan üçüncü havaalınıyla ilgili olarak Yıldırım, “Şu anda sözleşme paraf işlemi yapıldı. Bu arazi bilindiği gibi kömür çıkarılan bir arazi. Dolayısıyla arazide ciddi bir örselenme var. Göller ve dağlar oluşmuş. Onlar özel bir teknolojiyle temizlenecek, hazırlıklar sürdürülüyor. Bakanlığımız ve DHMİbu konuda zaman kaybı olmaması için katkımızı sağlıyoruz” dedi. Bakan Yıldırım havaalınıyla birlikte 90 milyon yolcu kapasitesi sağlanacağını ihtiyaç halinde bu rakamın yükseltilebileceğini söyledi.

3. Köprü inşaatı

Boğaza yapılan üçüncü köprüyle ilgili olaraksa, “Gidişat çok iyi. Düşündüğümüz takvimin biraz ilerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Köprü kuleleri gözükmeye başladı ara vermeden iki metrede bir yükselerek gidiyor” diyerek çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bakan Binali Yıldırım,Turkcell’e atanan üyelerle ilgili bir soruya da “Onda benim bir yorum yapmam gerekmiyor. SPKkanunun verdiği yetkiye dayanarak şimdi iki üye daha atadı” dedi.

Uçak biletlerine üst fiyat sınırı

Bayramlarda havayolu ulaşımında bilet fiyatlarının arttığı şeklindeki bir soruya yanıt veren Bakan Yıldırım, “İç hatlarda havayolu taşımacılığı, 8,5 milyondan 65 milyona çıktı. Faal havaalanı sayısı 26’dan 52’ye çıktı. Havacığılın cirosu 2 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktı. Bir şeyde size katılıyorum. Bayram veya resmi tatiller dünyada taşımacıların en fazla bu dönemlerde iş yapıyor. Burada biraz fırsatçılık oluyor bunun farkındayız. Bunun önüne geçmenin yolu arz talep dengesini sağlamak, ikincisi vatandaşlarımızın seyahat programlarını çok önceden yapması. Arefe günün seyahat yapmaya karar verirseniz bunun bir bedeli olacak. Bu konuda bir yetkimizin olmadığı diye bir şey yok, yetkimiz var. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tavan fiyatı getirebilir” dedi.

Marmaray 29 Ekim’de açıklacak

Yıldırım Ramazan Bayramında trafik kazalarında 86 kişinin öldüğünü geçmiş dönemlere göre rakamın az olmasının, bölünmüş yolların yapımı, araç muayenelerinin detaylı yapılmasında önemli rol oynadığını söyledi. Binali Yıldırım, konuşmasının son bölümünde, Marmaray’ın test sürüşlerinin devam ettiğini ve 29 Ekim’de açılışının yapılacağını belirtti. Marmaray’da vatandaşların kullanacağı bilet fiyatının henüz belirlenmediğini ancak makul bir fiyat olacağını söyledi. Yıldırım son olarak, Çanakkale Boğazı için bir geçiş projesi hazırladıklarını ve bunun 2023 hedefleri arasında yer aldığını söyleyerek, “Bunlar mega projeler, dünyada böyle projeler yok, dünya krizle boğuşuyor bir kısmı kendi kendine içeride savaş yapıyor. Dimdik ayakta duran ve geleceğe yatırım yapan nadir ülkelerden birisiyiz. Bunu herkesin görmesi lazım” dedi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: