Turizmde ‘profil’ değişiyor kadın sayısı artıyor

trabzon tatili

trabzon tatili

Turizmde ülke çeşitliliği artarken ziyaretçi profili de değişiyor. Daha geniş bir coğrafyadan turist ağırlamaya başlayan Türkiye’ye en çok turist gönderen ilk 10 ülke vatandaşlarının oranı düşüyor. Türkiye’ye artık İran gibi Ortadoğu ülkelerinin de içinde olduğu daha geniş bir coğrafyadan turist geliyor.

DÜNYA’nın TÜİK istatistiklerinden derlediği verilere göre, 2003’de Türkiye’ye en çok turist gönderen ilk 10 ülke vatandaşlarının oranı yüzde 70 düzeyinde iken, 2009 ve 2010 istisna olmak üzere izleyen yıllarda bu oran, düşüş yönünde bir seyir izledi. 2008’de yüzde 62 düzeyine kadar inen ilk 10 ülkenin payı, 2009’da yüzde 63’e ve 2010’da da yüzde 64’e yükseldikten sonra geçen yıl yeniden yüzde 62 seviyesine geriledi. 8 puanlık düşüş, ilk 10 ülkenin ziyaretçiler bakımından Türkiye turizmindeki yoğunlaşmasının azaldığını ortaya koyarken, turizmde ülke çeşitliliğinin de arttığını gösteriyor.

İş amaçlı ziyaretler artıyor

Ziyaretçilerin geliş nedenine bakıldığında, gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler yaklaşık 3’te 2’lik paya sahip. Turistlerin Türkiye’yi tercih etmesinin nedenleri arasında çarpıcı iki durum var. İş amaçlı ziyaretlerdeki artış eğilimi dikkati çeken başlıca olgulardan biri. 2003-2008 yılları arasında yüzde 2 düzeyinde olan iş amaçlı ziyaretler, 2008’de artış eğilimine girdi. 2009’da yüzde 7’lere ulaşan iş amaçlı ziyaretlerin oranı, geçen yıl yüzde 8’lere tırmandı. Bu durum, iş ve kongre turizminin giderek ivme kazandığını gösteriyor.

Transit geçişler % 3’lere geriledi

Ziyaretçi profilinde dikkat çekici diğer bir gelişme ise transit geçişlerde yaşanıyor. Transit amaçlı gelişlerin payı 2003-2007 döneminde yüzde 12 civarında iken 2009’dan sonra yüzde 3’lere kadar geriledi. Bu oran, 2010 ve 2011 yıllarında da yine yaklaşık yüzde 3’ler düzeyinde seyretti. Transit geçişlerdeki düşüşte, Türkiye’nin sınır komşusu ve bölge ülkelerinde yaşanan olumsuzlukların etkili olduğu görülüyor.

Trabzon Turistik yerler ve Trabzon gezilecek yerler hakkında en güncel haberler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: