Uludaz Uğur Böcekleri Festivali

trabzon tatili

trabzon tatili

Geleneksel 6. Uludaz Uğur BöceğiFestivali 24-25 Ağustos’ta Kahramanmaraş’ta yer alan 2.300 rakımlı Uludaz zirvesinde gerçekleşti.

Kahramanmaraş’ta bu yıl altıncısı düzenlenen Uludaz Uğur Böcekleri Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlenen alışverişin uğurlu adresi n11.com, Türkiye’nin pek çok kentinden dağcılık ve doğa sporları tutkunlarını 2.300 rakımlı Uludaz zirvesinde buluşturdu.

Kahramanmaraş’ın güney batısında bulunan Uludaz zirvesinde 24-25 Ağustos 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü (KADAK) ile Büyük Sır Köyü Muhtarlığı’nın organizasyonu ve n11.com’un ana sponsorluğunda bu yıl başta Kahramanmaraş ve çevre iller olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden 300’e yakın yakın amatör ve profesyonel dağcı ve doğa severi ağırladı.

Katılımcılar,2.300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurdu ve zirve tırmanışı yaparak,Türkiye coğrafyasında sadece Uludaz zirvesinde yaşayan sayıca en geniş uğur böceği kolonisini görme şansı elde etti. Zirve tırmanışının ardından festival alanında yerel halk dansları gösterileriyle renklenen bir tören düzenlendi.

n11.com’a Uğur Böcekleri’nden ödül

2008’den buyana, bölgenin doğa severler tarafından tanınması için çalışan KADAK Genel Başkanı Sait Kılıçsallayan törende n11.com Marka Müdürü Ömürden Sezgin’ebu yıl festivalin ana sponsorluğunu n11.com’un üstlenmesi nedeniyle bir teşekkür plaketi sundu.
Sezgin,uğur böceklerini sembolü olarak seçen n11.com’un Uludaz Uğur BöcekleriFestivali’ne destek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ve bu desteği doğaya ve uğur böceklerine olan vefa borcu olarak değerlendirdiklerini belirtti.Sezgin, uğur böcekleriyle özdeşleşen Kahramanmaraş başta olmak üzere yerel ölçekte düzenlenen doğa sporları etkinliklerini n11.com olarak desteklemeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Dağcıların ustası Muzaffer Erol Gez festivalin Onur Konuğu’ydu

Festivalde ayrıca, İsviçre Alpleri’ne ülkemizden tırmanan ilk dağcı olma unvanını elinde tutan, aynı zamanda Türkiye’nin yaşayan en yaşlı dağcısı Muzaffer Erol Gez (79) Onur Konuğu olarak yer aldı ve kendisine bir plaket sunuldu.

Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü (KADAK) Genel Başkanı Sait Kılıçsallayan ise törende yaptığı konuşmada uğur böceklerine ev sahipliği yapan Kahramanmaraş’ın doğa sporları ve turizm açısından taşıdığı potansiyele dikkat çekti. Kılıçsallayan ayrıca, Ceyhan nehri üzerinde yer alan Sır Barajı’ndaki atıkların son yıllarda bölgede önemli bir çevre kirliliğine yol açtığını belirterek yetkilileri bu konuda önlem almaya çağırdı.

Türkiye’nin en büyük uğur böceği kolonisi Uludaz’da

Uludaz zirvesinde metre karede 6.000-10.000 arası uğur böceği bulunduğu belirtiliyor. Tıpkı kutup ayıları gibi, kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırıyor. Genellikle taş ve kayaların altında barınan böceklerin neden bu bölgeyi tercih etiği konusunda ise araştırmalar devam ediyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: