Uzungöl’ü kurtaran yok mu?

trabzon tatili

trabzon tatili

Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, doğal güzelliği ve temiz havası ile gözde mekanlardan olan Uzungöl’de Belediye Başkanı Abdullah Aygün de İl Bank Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün onayından geçen yeni imar projesinin bir an önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasını bekliyor.

Turizm cenneti Uzungöl’ün katledilmesine karşı çıkan yöre sakinlerinden Fehmi İlhan (70) de doğal görünümün korunması ve Gozna Bölgesi ile Uzungöl’ün çevresinde imara aykırı kaçak yapılaşmanın durdurulması için mücadelesini sürdürüyor. Şahsi olarak kimse ile ilgili bir probleminin asla olmadığını ifade eden İlhan, “Dünya tabiat varlıkları listesine girmiş turizm cenneti Uzungöl’ün doğal görünümünün korunmasını istiyoruz. Plansız ve kaçak yapılaşma nedeniyle Uzungöl cazibe merkezi olma özelliğini de kaybediyor. Bir an önce önlem alınmalıdır. Belediye kaçak binaları mühürlüyor, bina sahipleri mühürleri söküp inşaata devam ediyor. Uzungöl’e uygun imar yasası bir an önce çıkartılarak göl ve çevresi gerçek anlamda koruma altına alınmalıdır” dedi.

 

Aygün de her gün binlerce turistin akın ettiği yörede mevcut yapının misafirlerin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığını belirtti. Aygün, “Yetersizliğin yanında Trabzon’da büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesiyle bina maliyetlerinin artacak olmasıyla imar izinlerinin zorlaşacak olması nedeniyle insanlar bir an önce binaları yapmak istiyor. İmar affı beklentisi de vatandaşı kacak bina yapma konusunda adeta teşvik ediyor. Biz belediye olarak kaçak ve imara aykırı yapılaşmayla mücadelemizi sürdürürken, zaman zaman yumruklaşmalara, kavgalara varan tartışmaları yaşıyoruz. Son iki yıl içinde 58 kişi hakkında savcılıkta işlem başlatıldı. Uzungöl’ü korumakta çaresiz kalıyoruz. Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü başka olmak üzere yetkili merciler ‘mühürle, savcılığa gönder’ demekten başka bir şey yapmıyor. Yeni hazırlanan imar projesi Ankara’da 4 aydır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay bekliyor. Bu proje onaylanırsa bizde rahat ederiz, vatandaşlarımız da. Mevcut durumda Uzungöl’e gelen turisti ağırlamakta yetersiz kalıyor” diye konuştu.

 

Trabzon Turistik yerler ve Trabzon gezilecek yerler hakkında en güncel haberler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: